ترانسمیتر

(TRANSMITTER)

ترانسمیتر ترکیبی از دو واژه لاتین TRANSFER+METER می باشد. با استفاده از ترانسمیتر می توان یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرد و از آن برای آزمایش و نتیجه گیری استفاده کرد. این دستگاه در دو مدل نیوماتیکی و الکترونیکی در بازار وجود دارد. سیگنال ارسالی هر دو مدل استاندارد است به همین دلیل می توان از آنها در محل های مختلف استفاده کرد.

از ترانسمیتر های صنعتی بیشتر برای اندازه گیری پارامتر هایی مانند فشار، دما، رطوبت، سطح مایعات، گاز های محیطی و موارد مشابه استفاده می شود. همچنین مقادیر اندازه گیری شده در این قطعه، به صورت جریان الکتریکی استاندارد در بازه 4 تا 20 میلی آمپر بر روی زوج سیم، به مرکز ارسال می شود.

ساختار تشکیل دهنده ترانسمیتر

به صورت کلی TRANSMITTER از سه بخش کلی تشکیل شده است که عبارتند از : 

  1. حس کننده
  2. مبدل یا ترانسدیوسر
  3. تقویت کننده 

خروجی ترانسمیتر های نیوماتیکی بازه 3 تا 15 psi را در بر دارد و این مقدار در نمونه های الکتریکی بین 4 تا 20 میلی آمپر می باشد که البته بر اساس تغییرات کمیت و یا کمیت های ورودی می تواند قابل تغییر باشد.

کاربرد ترانسمیتر 

ترانسمیتر ها به همراه سنسور ها اجزای اصلی یک پروسه صنعتی می باشد که می توانند وظایف و کاربرد های مختلفی را در سیستم بر عهده بگیرند. وظیفه اصلی این قطعات ارزیابی عملکرد سیستم و انتقال اطلاعات اندازه گیری شده به کنترلر می باشد. کنترلر سیستم با توجه به اطلاعات دریافتی از ترانسمیتر می تواند وضعیت کارکرد دستگاه را کنترل کند و در صورت نیاز پروسه هایی را متوقف و یا اجرا کند.

بیشترین کاربرد ترانسمیتر ها در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی،سیمان، فولاد، داروسازی، ریخته گری و … می باشد. به صورت کلی این تجهیزات در هر سیستمی که به اتوماسیون صنعتی نیاز دارد، به کار برده می شوند.

فهرست